| U Matki Bożej Królowej Polski |
|
| Wpisany przez Beata |
| piątek, 01 maja 2015 21:47 |
|
W latach 1909-1911 stacjonująca na terenie Kobierzyna jednostka wojskowa - VIII Pułk Ułanów, wybudowała kaplicę garnizonową według projektu pana Klimczoka. Gdy po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej została wycofana z Kobierzyna, wojsko przekazało kaplicę na własność diecezji krakowskiej i stała się ona kaplicą filialną Parafii Św. Józefa. Arcybiskup Metropolita Krakowski Książe Adam Stefan Sapieha dekretem z 3 V 1934r. wydzielił z Parafii Św. Józefa w Podgórzu parafię obejmującą swoim zasięgiem całą wieś Kobierzyn, a dotychczasową kaplicę filialną ustanowił kościołem parafialnym. Kościołowi i parafii dał za patrona Matkę Bożą Królową Polski.
Pierwszym proboszczem był ks. Jan Lupa. W czasie okupacji hitlerowskiej, aresztowany przez gestapo, kilka lat spędził najpierw w więzieniu, a potem w klasztorze kamedułów na Bielanach. W 1968r., po rezygnacji z urzędu proboszcza, pozostał na plebani, jako rezydent. Zmarł 26 XII 1971r. i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lubostroń. Jemu zawdzięczamy wybudowanie do dziś funkcjonującej plebanii. W latach 1968 - 1970 administratorem parafii był ks. Zbigniew Krzystyniak. W latach 1970 - 1986 proboszczem był ks. Stanisław Jaworski, po nim parafię objął ks. Piotr Kałamacki. W 1989r. z części tutejszej parafii, jak również z części parafii Dębniki i Borek Fałęcki wydzielona została Parafia Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju. Od 1994r. proboszczem parafii był ks. Tadeusz Szarek. Na jego prośbę w 1994r. dekretem ks. kardynała Macharskiego ustalona została stała granica między parafią Ruczaj, a parafią Matki Bożej Królowej Polski.
Biorąc pod uwagę, że teren parafii stał się terenem inwestycji budowlanych, w 1997r. rozpoczęto rozbudowę kościoła. Rozbudowy dokonano według projektu p. inż. arch. Piotra Sobańskiego, a inspektorem nadzoru budowlanego był p. Adam Migdał. Rozbudowany kościół konsekrował 3 XII 2000r. ks. kardynał Franciszek Macharski. W 1998r. dekretem Księdza Kardynała z Parafii Matki Bożej Królowej Polski wydzielony został Ośrodek Duszpasterski p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Szpitalu im. dra Babińskiego. Ponadto 1 I 2002r. utworzono Parafię Św. Rafała Kalinowskiego (Kliny-Zacisze). Nowym proboszczem w czerwcu 2005r. został ks. prałat Tadeusz Dziedzic, a od lipca 2007r. posługę proboszcza pełni ks. kanonik Jan Antoł.
źródło: http://www.mbkp.eu
|