Kościół na świecie
Kolęda o Bożym Narodzeniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 09 grudnia 2016 23:09

Wigilia, biały obrus, a pod nim sianko. Na stole dwanaście potraw, opłatek i pusty talerz dla niespodziewanego gościa. Wokół stołu rodzina, w tle słychać kolędy, a za oknem śnieg i mróz odcinają się bielą od kolorowej choinki. Takie mamy wyobrażenie tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia.

 

Nie zawsze jednak święta spędzamy w Polsce i wśród bliskich. „Pierwsze nasze święta w Singapurze przywitały nas ponad trzydziestostopniowym upałem i wilgotnością powietrza powyżej 90 proc. – wspominają Beata z mężem Dominikiem. – Owszem, wszędzie były sztuczne choinki i ozdoby, ale atmosfery Bożego Narodzenia nie mogliśmy odnaleźć”.

 

Poprawiony: sobota, 10 grudnia 2016 00:03
Więcej…
 
Abp Hindo: teraz wierni powiedzą mi: na co czekać? Papież otworzył dla nas parafie PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 08 września 2015 21:43

Syryjski arcybiskup Jacques Behnan Hindo obawia się negatywnych i nie wziętych pod uwagę konsekwencji niedzielnego apelu Papieża Franciszka w sprawie otwarcia na uchodźców europejskich parafii i klasztorów. W wywiadzie dla portalu Vatican Insider przyznaje on, że papieska decyzja była gwałtownym porywem miłosierdzia wobec tragicznej sytuacji. „Po ludzku nie można było postąpić inaczej. Jednak dla naszych chrześcijan będzie to dodatkowa zachęta do opuszczenia kraju” – powiedział syryjskokatolicki ordynariusz Al-Hasaka-Nisibis.

 

Więcej…
 
Solidarność musi iść w parze z wygaszaniem wojen PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 08 września 2015 17:22

Niedzielny apel Ojca Świętego o przyjmowanie uchodźców w parafiach i klasztorach był dla wielu impulsem do tego, by jeszcze raz się zastanowić nad tym, co robić w obliczu trwającej od lat tragedii na Bliskim Wschodzie i licznych problemów w krajach północnej Afryki. Chaldejski ordynariusz Aleppo podkreślił, że syryjscy chrześcijanie są wdzięczni Papieżowi za jego słowa poparcia i współczucia, równocześnie jednak ich pragnieniem jest pozostanie we własnym kraju.

 

„Nie chcemy mówić naszym wiernym: uciekajcie, tam są ludzie, którzy was przyjmą. Oczywiście rozumiemy rodziny, które wyjeżdżają, ponieważ chcą uchronić przed cierpieniem swoje dzieci, ale to dla nas bolesne widzieć, że wśród uciekających jest tak wielu chrześcijan” – podkreśla bp Antoine Audo. Wskazuje, że trwające migracje są znakiem tego, iż wojna się nie kończy i że ostatecznie zwyciężają ci, którzy chcą zniszczyć ich kraj. „Wobec wojny, która wstrząsa Bliskim Wschodem, pragnieniem tak Kościoła, jak i wiernych, jest pozostanie w naszym kraju i robimy wszystko, aby nadzieja nie zginęła” – wyznaje syryjski hierarcha.

 

Więcej…
 
Abp Zenari: kluczową sprawą powstrzymanie wojny w Syrii PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 07 września 2015 21:07

Tylko powstrzymując toczące się wojny można prawdziwie stawić czoło problemowi uchodźców. Wskazuje na to abp Mario Zenari przypominając, że dramat Syryjczyków trwa już piąty rok generując coraz więcej biedy i cierpienia. Nuncjusz apostolski w Syrii wezwał strony konfliktu, by wyciągnęły do siebie ręce w geście pojednania, by uratować „umierającą matkę Syrię”. Powinno się to dokonać przy ścisłej współpracy wspólnoty międzynarodowej.

 

Więcej…
 
Hiszpania: poświęcenie pomnika w sanktuarium w Nurii PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 01 września 2015 23:47

W malowniczo położonym w Pirenejach sanktuarium Matki Bożej z Nurii został poświęcony niezwykły pomnik. Jest on podziękowaniem dla Papieża Franciszka za jego nauczanie na temat ochrony środowiska oraz ustanowienie Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia. Ojciec Święty przesłał na tę okazję specjalny list.

 

Więcej…
 
Benin: wezwanie do ewangelizacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 25 sierpnia 2015 17:53

Do odważnej ewangelizacji Czarnego Lądu, której celem jest osobiste spotkanie z Jezusem, zachęcał w Beninie kard. Robert Sarah. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewodniczył w tym kraju uroczystościom maryjnym w narodowym sanktuarium w Dassa-Zoumé. W pielgrzymce przybyło tam 10 tys. wiernych z Beninu i krajów ościennych. Główne uroczystości odpustowe odbyły się w minioną niedzielę.

 

Więcej…
 
Brazylia: nowelizacja dokumentu o akcji ewangelizacyjnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 17 sierpnia 2015 18:07

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego na przełomie kwietnia i maja br. biskupi brazylijscy pracowali nad aktualizacją „Ogólnych wskazań akcji ewangelizacyjnej w Brazylii” na najbliższe 4 lata (2015 - 2019). Wybrali także nowe prezydium konferencji episkopatu. Przewodniczącym został arcybiskup Sergio da Rocha – ordynariusz stołecznej archidiecezji Brasílii.

 

Należy zaznaczyć, że we wspomnianym dokumencie znalazły się cytaty z wypowiedzi papieża Franciszka, jakie skierował do biskupów, młodzieży i Kościoła w tym kraju podczas swojej wizyty pasterskiej związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2013 r. w Rio de Janeiro.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12