Papież Franciszek: Życie i nauczanie
Papież do skautów: dawajcie, a będzie wam dane PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 03 sierpnia 2019 21:18
Skoncentrowanie się na posiadaniu otłuszcza nasze serce, robi się ono ciężkie i leniwe. Dawanie przeciwnie: czyni nas lekkimi i radosnymi. Słowa te Papież skierował do 5 tys. harcerzy obecnych w Auli Pawła VI, których przyjął na zakończenie Zlotu Skautingu Europejskiego. Przemówienie oparł na słowach Jezusa z Ewanglii św. Łukasza: „Dawajcie, a będzie wam dane” (6, 38).


Franciszek zaznaczył, że współczesny świat chce przede wszystkim posiadać. To pragnienie jednak nigdy nie jest zaspokojone, bo mając, chce się jeszcze więcej. Dlatego Jezus zmienia punkt orientacji i wychodzi nie od tego, aby mieć, lecz aby dawać.

Więcej…
 
Biskupi mogą być pewni, że w przypadku zaniechań zostaną ukarani PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 15 maja 2019 19:50
Papież Franciszek wprowadził stan pewności prawnej. Po ogłoszonym w ubiegły czwartek Motu proprio wszyscy biskupi, kapłani i zakonnicy wiedzą dokładnie, co należy do ich obowiązków w przypadku nadużyć seksualnych. Mogą być też pewni, że jeśli zaniechają swych powinności, to poniosą tego konsekwencje prawne. Tak o wchodzących w życie 1 czerwca nowych normach mówi jeden z czołowych kanonistów ks. prof. Patrick Valdrini z uniwersytetu laterańskiego.

 

 

 

Więcej…
 
Papież na kolanach prosi liderów Sudanu Płd. o wytrwanie na drodze pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 11 kwietnia 2019 20:00
Życzę wam z całego serca, aby całkowicie zniknęły wszystkie przeciwności, aby zawieszenie broni było respektowane, podziały polityczne i etniczne przezwyciężone, a pokój był trwały dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców, którzy marzą o rozpoczęciu budowy wspólnoty narodowej. Życzenia te Papież skierował do przywódców politycznych Sudanu Południowego, którzy wzięli udział w zakończonych w Watykanie rekolekcjach. Przed opuszczeniem Domu św. Marty spotkali się z Papieżem Franciszkiem oraz prymasem Wspólnoty Anglikańskiej abp. Justinem Welbym, który był pomysłodawcą tego bezprecedensowego wydarzenia. Prosząc sudańskich polityków o wytrwanie na drodze pokoju, Franciszek zdecydował się na niecodzienny gest, padł przed nimi na kolana i ucałował ich nogi.

 

Więcej…
 
Papież: Wielki Tydzień czasem miłosierdzia i łaski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 10 kwietnia 2019 19:51

Pozdrawiając pielgrzymów polskich obecnych na audiencji generalnej Franciszek zachęcił ich do otwarcia serca na miłość Boga, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się już za kilka dni.

 

 

 

 

Więcej…
 
Papież: niech Pan uwolni nas od ducha niezadowolenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 09 kwietnia 2019 19:43
O chrześcijanach, którzy wolą porażki, nie odwołują się do nadziei i nie cieszą ze zmartwychwstania Chrystusa, mówił Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty. Swą refleksję oparł na fragmencie Księgi Liczb, gdzie Naród Wybrany traci cierpliwość na pustyni, szemrze przeciw Bogu i Mojżeszowi, za co zostaje ukarany plagą jadowitych węży.


Wskazując na postawę ludu, Franciszek podkreślił, że zapomniał on o dobru otrzymanym od Boga. Entuzjazm i nadzieja związana z wyjściem z Egiptu do Ziemi Obiecanej wyblakły. Dlatego zaczyna narzekać i szemrze przeciw Mojżeszowi. Zmęczenie, które przyszło wraz z trudami wędrówki po pustyni sprawiło, że ich pamięć staje się wybiórcza: ciągle widzą zło danej chwili, a zapominają o dobrych rzeczach, które otrzymali.


Więcej…
 
Papież do młodzieży: odrzućcie kompromisy, osiągajcie ważne cele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 23 marca 2019 18:58
Na potrzebę bycia człowiekiem pasji oraz pełnym entuzjazmu zwrócił uwagę Papież podczas audiencji dla młodzieży z katolickiego zespołu szkół im. św. Grzegorza Barbarigo z Padwy. Placówka ta jest największym we Włoszech ośrodkiem nauki gry na harfie, stąd uczniowie, na rozpoczęcie spotkania, zagrali Papieżowi fragment muzyki Ennia Morricone z filmu „Misja”. W czasie spotkania Franciszek odpowiadał na zadawane mu pytania.

 

Jedno z nich dotyczyło kryteriów, jakimi należy się kierować, dokonując wyboru oraz tego, na kim można wtedy polegać. Odpowiadając, Franciszek zaznaczył, że pierwszym podstawowym punktem odniesienia jest sama osoba podejmująca decyzję i jej sumienie. Trzeba patrzeć w swoje wnętrze oraz zobaczyć,  w jaki sposób wyraża się ono na zewnątrz. Podkreślił tutaj znaczenie młodzieńczego entuzjazmu.

Więcej…
 
Papież: niech wam nie braknie pogody ducha i uśmiechu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 21 marca 2019 18:27
W naszych czasach, kiedy wiele udogodnień, postęp technologiczny i społeczny coraz bardziej wpływają na rozwój człowieka, czymś pilnym staje się wychowanie do zdrowego i odpowiedniego stylu życia, w którym szanuje się ludzkie ciało, a postęp nie dokonuje się kosztem osoby. Te słowa Papież skierował do członków Włoskiej Federacji Lekarzy Pediatrów, których przyjął na audiencji.

 

 

 

Więcej…
 
Papież: droga uczniów wiedzie przez krzyż PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 17 marca 2019 19:03
O wiodącej przez krzyż drodze uczniów Jezusa mówił Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną „Anioł Pański”. Zachęcił do znalezienia na naszej wielkopostnej drodze miejsca dla modlitwy i słowa Bożego, które mają przemieniającą moc. Papież komentował proponowane w liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu wydarzenie Przemienienia Pańskiego.


Ojciec Święty podkreślił, że przemienienie dokonuje się w bardzo konkretnym momencie misji Chrystusa, to znaczy po tym, jak wyznał uczniom, że musi „wiele wycierpieć, będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Jezus wie, że uczniowie nie akceptują tej rzeczywistości i dlatego chce ich przygotować, by mogli znieść zgorszenie męki i śmierci na krzyżu, aby wiedzieli, że jest to droga, poprzez którą Ojciec przeprowadzi swego Syna wybranego do chwały, wskrzeszając Go z martwych. „Będzie to również droga uczniów: nikt nie przechodzi do życia wiecznego, jeśli nie idąc za Jezusem, niosąc swój własny krzyż w życiu doczesnym. Każdy z nas ma swój krzyż” – zauważył Franciszek. Wskazał, że Przemienienie Chrystusa ukazuje nam chrześcijańską perspektywę cierpienia: cierpienie nie jest sadomasochizmem, jest ono przejściem koniecznym, ale przemijającym.

 

Poprawiony: poniedziałek, 18 marca 2019 13:13
Więcej…
 
Papież po zamachach w Christchurch: przeciwstawmy się nienawiści i przemocy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 17 marca 2019 18:56
Papież Franciszek zaapelował o przeciwstawienie się nienawiści i przemocy przez konkretne gesty pokoju. Na zakończenie spotkania na Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do krwawych zamachów w Nowej Zelandii.

 

Policja poinformowała, że liczba zabitych w piątkowych atakach na dwa meczety w mieście Christchurch wzrosła do 50. Ciało kolejnej ofiary znaleziono w jednym w meczetów. W atakach obrażenia odniosło 50 osób, z których 36 przebywa jeszcze w szpitalach. Dwóch rannych jest w stanie krytycznym. Tylko sprawne działanie służb bezpieczeństwa zapobiegło kolejnym masakrom ponieważ sprawca zamierzał dokonać więcej ataków. Odpowiedzialność za ataki na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch wziął na siebie 28-letni Australijczyk Brendon Tarrant. Został postawiony przed sądem i usłyszał zarzut morderstwa. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa.

 

Poprawiony: poniedziałek, 18 marca 2019 13:13
Więcej…
 
Papież: Bóg zawsze jest obecny w tym, co ludzkie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 15 marca 2019 18:46
Zakończyły się wielkopostne rekolekcje Papieża i Kurii Rzymskiej w Aricci. Na zakończenie Franciszek podziękował opatowi Bernardowi Gianniemu za duchowe prowadzenie podczas pięciu ostatnich dni. Ojciec Święty przyznał, że szczególnie poruszył go trud rekolekcjonisty, aby uczestnicy, tak jak Słowo Wcielone, weszli w to, co ludzkie oraz zrozumieli, że Bóg zawsze jest w tym obecny.

 

 

 

Więcej…
 
Rozpoczynają się papieskie rekolekcje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 10 marca 2019 21:00
Poszukiwanie Boga w świecie przez pryzmat własnego doświadczenia życia monastycznego zaproponuje Papieżowi i członkom Kurii Rzymskiej włoski benedyktyn, który w tym roku będzie im głosił rekolekcje wielkopostne. Inspirację do jego rozważań stanowi utwór znanego włoskiego poety Mario Luziego „Po to tutaj jesteśmy” („Siamo qui per questo”).


Na zakończenie spotkania na „Anioł Pański” Franciszek poprosił wiernych, by pamiętali w modlitwie o nim i jego współpracownikach w Kurii Rzymskiej, rozpoczynających tydzień rekolekcji. Rekolekcje rozpoczynają się dziś wieczorem i potrwają do najbliższego piątku. Zgodnie z tradycją odbywają się w domu paulistów w Aricci pod Rzymem. Ich rytm wyznacza codzienna Eucharystia, dwie medytacje, nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

Poprawiony: niedziela, 10 marca 2019 21:15
Więcej…
 
Papież: polityka jest szlachetną formą miłości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 06 marca 2019 19:46
Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Brazylii w Środę Popielcową rusza w tym kraju tradycyjna „Kampania Braterstwa”. Jej tegoroczny temat brzmi: „Braterstwo i polityka społeczna”. Mottem wydarzenia są słowa: „Będziesz wyzwolony przez prawo i sprawiedliwość” (Iz 1, 27).

 

 

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 167